Bugun...DOĞAL YAŞAM MERKEZİ'NE ANLAMLI KATKI

Tarih: 07-10-2021 19:43:44 + -


Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi tedavi kliniğine, Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından teknik ekipman bağışı yapıldı. Başkan Ataç, “Kurum ve şirketlerin barınaklara destek vermesi çok anlamlı” dedi.


DOĞAL YAŞAM MERKEZİ'NE ANLAMLI KATKI

Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi’nde yer alan tedavi kliniğine Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ) tarafından, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) iş birliği ile teknik ekipman bağışı yapıldı.

Ameliyathane masası, cerrahi setler, aşı dolabı, sterilizatör gibi ürünlerin Doğal Yaşam Merkezi’ne bağışlandığı buluşmaya Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın ve HAYTAP Saha Sorumlusu Zuhal Arslan katıldı.

Başkan Ataç: Farkındalık oluşturacak

Kurum ve şirketler tarafından sokak hayvanlarının tedavisi için sağlanan desteklerin değerli olduğunu ifade eden Başkan Ataç, “Her iki kuruluşa da çok teşekkür ediyorum. Barınaklar belediyelerin bütçeleri ile yönetiliyor. Zaman zaman da bizim bütçemizi aşan olaylar oluyor. Özellikle kırsaldan kamyonlara köpekleri doldurup, sınırlarımıza bırakıyorlar. O hayvanlar aç oldukları için şehir içine giriyorlar. Ondan sonra da farklı mücadeleler sürüyor. Bu tip davranışları çok sık görüyoruz. Bizim bütçemizi bozan şeyler. Senede yaklaşık bin civarında hayvan kedi ve köpek sahiplendiriyoruz. Bu açıdan diğer kurum ve şirketlerin barınaklara destek vermesi çok anlamlı. Bu durum bence bir farkındalık da oluşturur. Diğer şirketler tarafından da bağışların veya desteklerin yapılmasını teşvik eder. Bu da barınakta işlerin daha iyi gitmesini sağlar. Bizim zaten mevcut bir sistemimiz vardı. Burada kısırlaştırma, hastalık, sakatlık yaşayan hayvanlarında bakımlarını yapıyoruz. Hediye edilen aletler bizim yeteneğimizi biraz daha arttıracak. Daha iyi işler çıkacak. O açıdan önemli benim için. Ben de bir hekim olarak onları gözlemleyebiliyorum. Onun için yaptıkları işlem önemli bir çalışma oldu” diye konuştu.

“Hayvanları korumaya devam edeceğiz”

Sokak hayvanlarının sağlığı için çalışmalarına devam edeceklerini aktaran OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın da “HAYTAP ile bir iş birliğinde bulunduk. Yaklaşık bir buçuk yıldır birçok kırsal kesimde mama dağıtımları geçekleştiriyoruz. Bunun yanında HAYTAP’ın bu dönem içerisinde hayvanların sağlık ve bakım hizmetlerine ihtiyaç olduğu, bazı bölgelerde teknik ekipman ihtiyacı olduğu bilgisini aldık. Bunun üzerine de Tepebaşı ilçemizde oluşturulmuş olan Doğal Yaşam Merkezi’ne, sokak hayvanlarına gerekli bakım ve hizmeti veren bu birime bağışımızı yaptık. Hayvanlar için böyle bir tesisi ortaya çıkartan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a ve bize ön ayak olan HAYTAP yetkililerine teşekkür ediyoruz. Bu şekilde hayvanları korumaya devam edeceğiz” dedi.

Arslan: ‘Satın almayın sahiplenin’ diyoruz

Türkiye genelindeki merkezlerde ihtiyaç olan bölgeleri belirleyip projeler geliştirdiklerini söyleyen HAYTAP Saha Sorumlusu Zuhal Arslan, “Biz HAYTAP olarak kurumsal şirketler ile tüm Türkiye’de ihtiyaç olan bölgeleri belirleyip projeler geliştiriyoruz. OEDAŞ ve HAYTAP iş birliği ile Tepebaşı Doğal Yaşam Merkezi’nin eksikliklerini gidermeye çalıştık. Ameliyathane masası, cerrahi setler, aşı dolabı, sterilizatör gibi ürünleri sağladık. İnşallah birçok dostumuz, birçok canlı projeden faydalanacak. Biz de burada, ‘satın almayın sahiplenin’ diyoruz. Bir gün insanlar gerçekten satın almamayı ve terk etmemeyi öğrenecekler diye umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

2009 yılından bugüne yaklaşık 10 bin sokak hayvanını sahiplendirerek tüm belediyelere örnek olan Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi, Bursa Çevre Yolu 4’üncü kilometrede hizmet veriyor.


Etiketler :

DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI